لوگو سایت خریدباکس
سبد خرید
مجموع : 0 تومان

ارسال رایگان برای خرید بالای 150000 هزار تومان در تهران

ارسال رایگان برای خرید بالای 150000 هزار تومان در شهرستان

خرید شومیز زنانه 1

چند توصیه حرفه ای به منظور خرید لباس هایی که طول عمر طولانی برای سالها داشته باشد ، نه  فقط برای چند هفته

قسمت اول

شاید بارها برای شما قبلا اتفاق افتاده باشد که لباسی که به تازگی خریداری کرده اید به ناگهان پس از یک بار شست و شو  رنگ و رو ببازد انگار که چندین سال است که  از عمر آن لباس گذشته و آن لباس را مصرف کرده اید. یا اینکه یک شکاف در درز لباسی که به تازگی خرید کرده اید به وجود آمده و یا اینکه پس از فقط چند بار پوشیدن نخ نما شده و درزهای آن در حال باز شدن است.  البته همه لباس ها با کیفیت بالا و برای ماندگاری طولانی تولید نشده اند. و به مرور کیفیت لباس ها در حال کاهش است، و از آنجایی که اکثر مردم تمایل به خرید لباس هایی با قیمت ارزان هستند موجب پیدایش فرهنگی شده است که تولید کنندگان تمایل به تولید لباس ها، شال و کلاه و سایر محصولات ارزان و بی کیفیت و دور ریختنی کنند که با فروش بیشتر سود بیشتری کنند.  اگه ما  بخواهیم لباس هایی  بهتر که طول عمر بالا و ماندگاری بیشتری دارند بخریم، در هنگام خرید باید بدانیم که به دنبال چه می گردیم. واقعیت این است که اکثر ما نمی دانیم که چگونه خرید کنیم و دنبال چه باشیم. طبق گفته TIMO RISSANEN استادیار طراحی فشن در آموزشگاه پارسونس (Parsons )طراحی لباس نیویورک،

" نگرانی من این است که در دنیای مد و فشن امروزی که غالب لباس های تولید شده در بازار بنجل و بی کیفیت هستند و این نوع لباس ها بر بازار حاکم هستند، نسل آینده ما بدون هیچ فهم و شناختی از لباس های با کیفیت و  جنس خوب در حال رشد و شکل گیری هستند و خرید و پوشیدن اینگونه لباس ها کم کم به فرهنگ تبدیل شده و در میان مردم عادی سازی می شود ". خبر خوب این است که شما لازم نیست که یک کارشناس و متخصص لباس باشید که تشخیص دهید آیا لباسی که شما قصد دارید بخرید کیفیت خوبی دارد یا نه .  البته ممکن است نیاز باشد که شما کمی زمان برای یادگیری این موضوع بگذارید که چه جنس لباسی با کیفیت است و حس خوبی به شما منتقل می کند. در اینجا چند توصیه از طرف RISSANEN  و سایر منابع آمده که به شما کمک می کند که بفهمید چه نوع لباس هایی برای مدت زمان بیشتری عمر میکنند و با کیفیت بالا تولید شده اند.

برچسب (لیبل ) لباس را بررسی کنید

جنس و مواد تشکیل دهنده لباس از اهمیت خاصی برخوردار است . تعدادی افراد ترجیح می دهند لباس هایی بخرند که جنس پارچه آن ها از گیاهان و حیوانات گرفته شده باشد ، مانند: کتان ، کاموا ، پنبه، و یا ابریشم . ولی جنس های مصنوعی و فیک که از پلی استر، آکریلیک، ریون و اسپندکس ساخته شده اند  و یا از سایر جنس های ساخته دست انسان مانند: مواد شیمیایی و پلاستیک تولید شده اند سهم عمده ای از لباس های درون کمد لباس ما را در بر گرفته اند. 

تکنولوژی تولید اینگونه لباس ها در حال بهبود است . درخشش و کاربری برخی از این نوع لباس های که توسط پارچه های مصنوعی تولید شده اند کیفیت خاصی مانند خاصیت کشسانی ارائه می دهند . این نوع لباس ها اغلب با برخی مواد طبیعی ترکیب و آمیخته می شوند که بسیار بیشتر شبیه فیبر و بافت های طبیعی احساس شود . البته این پارچه های ترکیبی مانند جنس خالص و اصلی در برابر شست شوی مکرر مقاوم و با دوام نیست . موقعی که شما یک لباس ترکیبی پلی استر – پنبه ای را درون ماشین لباس شویی می اندازید ، دو ماده متفاوت به اندازه های متفاوت آب رفته و کوتاه می شود که می تواند شکل لباس را تا حدی تغییر دهد.

حتی اگر یک لباس برچسب 100 درصد پنبه خورده باشد ممکن است کیفیت پایینی داشته باشد . پارچه ها می توانند ارزان تولید شوند اگر از بافت و فیبرهای درجه پایین تولید شوند، که به طور خاصی خیلی محکم و قوی نیستند . اگر به منظور کاهش هزینه تولید و کارگر فیبر زیادی در پارچه استفاده نشده باشد، تولید کننده ممکن است که قسمت هایی از محصول را حذف کند تا سریعتر بتواند تعداد بیشتری محصول تولید کند و در نتیجه کیفیت لباس تولید شده به شدت کاهش میابد .  و به همین دلیل یادگیری این موضوع که چه پارچه و لباسی با کیفیت تولید شده است، بسیار مفید و ضروری است.

اجازه بدهید که دست هایتان شما را راهنمایی کنند.

بهترین راه و روش برای تشخیص جنس یک پارچه بافته شده، لمس کردن آن است . که آیا آن پارچه نازک ، زبر یا ضخیم است؟ یا اینکه آیا آن پارچه نرم ، صاف یا مقاوم است ؟ این ویژگی ها از اهمیت چندانی برخوردار هستند، چون همانطور که  Rssanen توضیح می دهد، " هرچقدر که از فیبر و متریال طبیعی بیشتری در پارچه استفاده شده باشد احتمال اینکه آن لباس مقاوم تر باشد بیشتر است".یک پارچه الزاماً نباید سنگین باشد تا خوب به نظر برسد. اگر الیاف و نخ های پارچه با ظرافت و فشرده در هم بافته شده باشند پارچه هم می تواند سبک وزن باشد . چیزی که شما باید دنبالش باشید تراکم بافت است. یک نگاه به کمد لباس هایتان می تواند تا حدودی راهنمای شما باشد . نگاه بندازید که چه لباس هایی که شما قبلا خریده اید و هنوز آن را دارید ظاهر خود را خوب حفظ کرده و هنوز به خوبی قابل استفاده است و کدام یک از آنها دیگر کهنه و غیر قابل استفاده شده اند . لباس هایتان را بررسی کنید و ببینید که چه مواد و متریالی در لباس هایتان موجب شده که طول عمر لباس هایتان افزایش یابد . و در خرید بعدی تان به دنبال آنها در لباس هایی که قصد خرید آن را دارید باشید .

  لباس را در مقابل نور گرفته و آن را بکشید

شما همیشه  کیفیت جنس یک پارچه را تنها با دست زدن آن نمی توانید تشخیص بدهید.  به هر حال .  RISSANEN بیان می کند که تولید کنندگان ممکن است مواد شیمیایی یا برخی چیز هایی را به پارچه اضافه کنند که حس قوی و مقاوم بودن را به ما بدهد.  یک ویژگی خوب مانند رنگ روشن روی سطح لباس ممکن است به محض شستن لباس ناپدید شود ( از سوی دیگر، یک لباس از شسته شده مانند جین ها ، یک حس خوبی را به شما می دهد از اینکه یک لباس چقدر نرم خوب می تواند باشد وقتی شما آن را درون ماشین لباسشویی خودتان  می اندازید و هنوز با کیفیت است و حالت اولیه خود را حفظ کرده است ) او همچنین پیشنهاد می دهد که آن را در مقابل نور بگیرید و بکشید و از نزدیک به آن نگاه کنید. شما با این روش می توانید تراکم بافت های روی لباس را مشاهده کنید و همچنین وزن لباس را هم بسنجید. و همچنین به هر الیاف منحصر به فرد توجه کنید، هرچقدر که محکم به هم بافته شده باشند جنس و کیفیت پارچه بهتر است .  یک راه دیگر برای امتحان پارچه و لباس به خصوص برای لباس ها بافته شده وجود دارد. سعی کنید یک بخش کوچک از یک نقطه نامشخص پارچه را بکشید . پارچه باید فوراً به شکل اصلی خود برگردد ، اگر در همان لحظه اینطور نشد پس از آن که شما آن را بپوشید هم این اتفاق نخواهد افتاد و پارچه خودش را ول و رها می کند . و به این معنی است که آن لباس خیلی زود شکل خود را تغییر می دهد و کهنه می شود . البته باید در نظر بگیرید که برخی سوراخ های موجود در درز لباس ممکن است اجتناب ناپذیر و بدیهی باشند .