لوگو سایت خریدباکس
سبد خرید
مجموع : 0 تومان

ارسال رایگان برای خرید بالای 150000 هزار تومان در تهران

ارسال رایگان برای خرید بالای 150000 هزار تومان در شهرستان

حمل کردن کیف و کوله پشتی

حمل کردن کوله پشتی باعث درد کمر و عضلات پشتی برای افراد و به خصوص کودکان نمی شود

افراد و به خصوص کودکانی که کوله پشتی حمل می کنند در معرض ریسک بالای درد کمر و گرفتگی عضلات پشتی نیستند .

مطابق یک تحقیق منتشر شده در مجله بریتانیایی طب ورزشی (BJSM) محققان شواهدی را دریافت نکردند که ثابت کند که حمل کوله پشتی موجب درد عضلات کمر می شود . این مسئله پرسیدن نظر اکثر مردم را می طلبد،  همچنین مجله گاید لاینس (guidelines) منتشر کرد که از نظر جهانی توصیه می شود که محدودیتی در وزن کوله پشتی که حمل می شود باید اعمال شود ، و یک توافق در محدودیت وزن کوله پشتی وجود دارد که این وزن نباید بیش از 5% الی 20% وزن کلی بدن باشد .افراد به خصوص کودکان به طور رایج گزارشاتی ناشی از درد کمر داده اند . تحقیقات نشان می دهد که شکایات رایج از درد کمر تا پایان دوره نوجوانی به سطحی می رسد که با گزارشات بزرگسالان قابل مقایسه است .همچنین شواهدی وجود دارد که ثابت می کند که افرادی که در نوجوانی دچار درد کمر هستند پیش بینی می شود که این درد کمر تا بزرگسالی همچنان ادامه داشته باشد . در حال حاظر دلایل درد کمر در دوران کودکی و نوجوانی نامشخص است . و به این دلیل است که هنوز مطالعات قوی به طول جغرافیایی وجود ندارد (مطالعات گسترده ای در عرصه جغرافیایی  ودر یک بازه زمانی طولانی انجام نشده ) که تمام عوامل خطر احتمالی را مورد بررسی و تحقیق قرار دهد .

مطالعات گذشته در مورد ژست و حالت راه رفتن و ایستادن

برخی مطالعات نگاهی انداخته اند به ارتباط بین حالت ایستادن یا موقعیت بدن و حمل یک کوله پشتی .این مطالعات بر اساس این باور که حالت راه رفتن و ایستادن نامناسب  با ناراحتی های ایجاد شده ارتباط دارد، انجام شده اند. ناراحتی های که ممکن است به درد کمر و عضلات پشتی منجر شود .

مطالعات نشان می دهند که ، برای مثال ، حمل کوله پشتی منجر می شود که افراد هنگام راه رفتن موقعیت سرشان را تغییر و در یک حالت نامناسب قرار دهند و همچنین وزنشان را به یک اندازه در سراسر پایشان تقسیم  نکنند .برخی محققان بررسی کرده اند که آیا این تغییرات حالت بدن موقع حمل کوله پشتی و راه رفتن موجب ایجاد انحرافات در ستون فقرات می شوند یا خیر .    یک تحقیق نشان داد که تفاوت چشمگیری در فرم ستون فقرات هنگام حمل کوله پشتی بر روی یک دوش در مقایسه با هر دو دوش و وجود ندارد . ولی این گزارش نشان می دهد که بدن انسان هنگام حمل کوله پشتی گرایش دارد به فرمی تغییر کند که ممکن است برای ستون فقرات زیان آور باشد. اما اندازه گیری انحراف ستون فقرات به درستی و دقت یک کار فریبنده است . این امر به این علت است که استفاده از اطلاعات ابزار های اندازه گیری با دقت بالا مانند اشعه ایکس برای مطالعاتی که به بر مبنای یک جمعیت زیاد صورت گرفته غیر اخلاقی و غیر ممکن است. همچنین مطالعه دیگری نشان می دهد که شکل و نوع کوله پشتی ظاهرا تأثیری بر عملکرد سیستم تنفسی افراد و به خصوص کودکان دارد. یک کوله پشتی یکسره که در پشت قرار میگیرد موجب اختلال در ظرفیت حیاتی بدن ( میزان عملکرد و فعالیت ریه های افراد ) می شود. به هر حال هیچ یک از این مطالعات ارتباط بین حمل کوله پشتی و درد کمر را بررسی نکرده اند .

در مورد تحقیق کنونی چطور؟

آخرین تحقیق BJSM یک بازنگری سیستماتیک بود. از آنجایی که محققان شواهدشان را از مطالعات متعدد زیاد جمع آوری کرده اند ، این مطالعات شامل پنج مطالعه بالقوه (که در مجموع از 1,799 کودک و نوجوان در یک دوره زمانی صورت گرفته است) و 63 مطالعه مقطعی می شوند.بیشتر شواهد برای یک ارتباط و بین درد کمر و کوله پشتی ها از مطالعات مقطعی گرفته شده اند .این اقدامات جمع آوری اطلاعات در یک مقطع زمانی خاص صورت گرفته  تا از آن ها برای مقایسه ویژگی ها و خصوصیات بین گروه های خاصی از مردم استفاده شود .  از میان 63 مطالعه مقطعی صورت گرفته ، چهار مطاله نشان داد که یک کوله پشتی سنگین تر در ارتباط با گزارشات درد کمر بوده . سه مطالعه نشان داد که طرز و روش حمل کیف با درد در ارتباط بوده و موجب درد شده . و سه مطالعه دیگر یافتند که حمل کوله پشتی برای یک دوره زمانی طولانی و داشتن درد در ارتباط بوده .یک مطالع یافت که 75 % دانش آموزانی که درد کمر داشته اند گزارش داده اند که حمل کوله پشتی باعث تشدید درد کمرشان شده است .و این احتمال و جود دارد که باور کنونی که در مورد کوله پشتی ها وجود دارد بر اساس این دسته از مطالعات مقطعی شکل گرفته .

  اما در پنج مطالعه بالقوه ، فقط دو مطالعه وزن و سنگینی کیف را بررسی کردند که هیچ کدام هیچگونه ارتباطی بین وزن کوله پشتی و درد کمر را پیدا نکردند.  دو مطالعه نشان داد که وزن کیف و گزارشات مشکلات ناشی از حمل کیف با درد کمر در کودکان بین 9 تا 14 سال مربوط بود .و مطالعه پنجم هیچ گزارشی مبنی بر درد کمر ناشی از کف منتشر نکرد . و در یک سوال که برای کودکان در حدود 15 سال  که درد کمر داشته اند مطرح شده بود، با این مضمون که چه چیزی باعث تشدید درد کمرتان شده؟ هیچ کدام به حمل کوله پشتی اشاره ای نکردند. این بازنگری نشان می دهد که ویژگی ها و خصوصیات کوله پشتی ها باعث درد کمر نمی شوند . برای کسی که درد کمر دارد  این ممکن است که حمل یک کوله پشتی سنگین یا حمل کوله پشتی بر یک دوش باعث بدتر کردن درد شود ،اما غیر ممکن است که یک کوله پشتی باعث به وجود آمدن درد کمر شود .انجمن فیزیوتراپی استرالیا بیان کرده است که حمل کوله پشتی با وزن متوسط برای سلامت کمر و عضلات پشت هیچ ضرری ندارد. و همینطور به منظور پیشگیری از خطرات احتمالی مبتلا شدن به درد کمر ماساژ مستمر کمر را  پیشنهاد دادند.این مطالعات نشان داد که هیچی ارتباطی بین درد کمر و حمل کوله پشتی وجود ندارد. همانطور که این مطالعات نشان می دهد تعیین وزن کوله پشتی که افراد حمل می کنند نمی تواند تا حدود زیادی قابل اعتماد باشد.

به هر حتال اگر قرار است در آینده مطالعاتی در زمینه بررسی عواملی که موجب درد کمر در کودکان ونوجوانان می شوند صورت بگیرد، باید یک گستره وسیعی از عوامل احتمالی ایجاد خطر برای درد کمر و همینطور سبک زندگی افراد را در نظر بگیرند که به ایجاد درد کمر در افراد کمک میکند . برای مثال کاهش فعالیت های فیزیکی که بسیار مرسوم وشناخته شده است برا ضعف فیزکی و فقدان سلامت افراد.

والدین نباید در مورد اینکه وزن کوله پشتی ممکن است در آینده مشکلاتی برای فرزندانشان به وجود آورد نگران باشد . ولی اگر حمل کوله پشتی سنگین موجب می شود که کودکان نتوانند به درستی راه بروند یا فعالیت های فیزیکی مختلف انجام دهند . می تواند دلیلی بر کم کردن وزن کوله پشتی فرزندشان باشد .